New Jersey Association of Election Officials

Home
Mission
Officers/Committees
Legislative
Members Info
Comments
Forms
Contact - Phone/Fax
WEB Developer

 

2015-16 OFFICERS AT LARGE

President Jerry Midgette (Somerset) 908-231-7084 
Executive Vice President Jim Vokral (Middlesex)-D 732-745-8005
1st Vice President Theresa O'Connor (Bergen) 201-336-6118
2nd Vice President Dale Kramer (Morris)- 973-285-6737
Secretary  RMarie Peterson (Ocean) 732-929-2167
Treasurer Janet Crum (Mercer) 609-278-2756
Immediate Past President Dennis Kobitz (Union)-D 908-527-4128
Presidential Advisor Patti DiCostanzo (Bergen)- R 201-336-6100

 

REGIONAL VICE PRESIDENTS

Region I

(Cape May, Cumberland, Gloucester, Salem)

Stephanie Salvatore (Gloucester) 856-384-4500

Region II

(Burlington, Camden, Mercer)

Cathy DiCostanzo (Mercer) 609-989-6775

Region III

(Atlantic, Ocean, Monmouth)

Jason Varano (Ocean)

732-929-2167

Region IV

(Middlesex, Somerset, Union)

Tom Fagan (Somerset)-D 908-231-7084

Region V

(Bergen, Essex, Hudson, Passaic)

Mike Harper (Hudson)

201-369-3435

Region VI

(Hunterdon, Morris, Sussex, Warren)

Brian Hamilton (Morris) 973-285-6725
     
     
Executive Board

The executive board is made up of the Officers at Large, the Regional Vice-Presidents

and the Immediate Past President. Jerry Midgette (Somerset) & Jim Vokral (Middlesex)

are Ex Officio Members for all committees

 
COORDINATORS
     
INTER-REGIONAL Coordinator
Theresa O'Connor (Bergen)
 
Journal (Ad Book) Coordinators
Patti DiCostanzo (Bergen), Theresa M. O'Connor (Bergen)
 
Directory Coordinators
Dale Kramer - Chair (Morris), Brian Hamilton (Morris)
 
Basket Coordinator
Joanne Nyikita (Burlington)
 

STANDING COMMITTEES

 
Legislative and Legal Committee (12)  Click Here for Web Page

Joanne Nyikita (Burlington) - Co-Chair, Shona Mack-Pollack (Passaic) - Co-Chair,

Theresa M. O'Connor (Bergen), Marge McCabe (Sussex), Leah Falk (Monmouth),

Dale Kramer (Morris), Ken Hirman (Passaic), Cathy DiCostanzo (Mercer),

Marie Peterson (Ocean), Mike Harper (Hudson),

Maureen Bugdon (Atlantic), Beth Thompson (Hunterdon)

Audit Committee (5)

Jim Vokral - Chair (Middlesex)

Dale Kramer (Morris), Hedra Siskel (Monmouth),

Janet Crum (Mercer), Marge Durdack (Atlantic)

Conference Committee (4)

Linda Aprile-Soldwedel (Bergen), Dennis Scott Kobitz (Union)

Linda Wise (Union), Ericka McCoy (Mercer)

 
Membership Committee (5)

Gilda Rodriguez (Union), Sam Seltner (Burlington), Janet Crum (Mercer),

Susanne Dyer (Ocean), Renee Buehler (Salem)

Nominating Committee (5)***
Patti DiCostanzo (Bergen) - Chair

 Brian Hamilton (Morris), Dee Bayles (Burlington),

Ken Hirman (Passaic), Marge Durdack (Atlantic)

 
SPECIAL COMMITTEES
 
By-Laws Committee (7)

Michael Kennedy (Cape May) - Chair

Patti DiCostanzo (Bergen), Stephanie Salvatore (Gloucester),

Shona Mack-Pollock (Passaic), Don Katz (Middlesex),

Bill Duffy (Warren), Susan Sandman (Atlantic)

 
Technology Committee (6)
Tom Fagan (Somerset), Michael Kennedy (Cape May), Brian Hamilton (Morris),
Mark Harris (Gloucester), Natalie Mercado (Mercer), Kathleen Sinclair (Bergen), Ellen Griffith (Sussex)
SVRS Committee (8)
Mark Harris (Gloucester) - Chair, Marie Peterson (Ocean) - Co-Chair

Brian Hamilton (Morris), Daniel Jacobs (Union), Joanne Nyikita (Burlington)

Beth Thompson (Hunterdon), Gary Olsen (Passaic), Shirlee Manahan (Salem)

Voting Machine Committee (9)

Tom Fagan - Chair (Somerset)

Mark Harris (Gloucester), Bob Lester (Mercer), Daryl Mahoney (Bergen),

Bob Polidore (Union), Douglas Dunhour (Cape May), James Clayton (Ocean),

Ellen Griffiths (Sussex), George Coppola (Morris)

     

 

Copyright 2006 - 2015 New Jersey Association of Election Officials - All Rights Reserved.

Last Updated: 09/14/2015